Molekularne podstawy raka piersi: profilaktyka i leczenie

Wielowymiarowy problem zapobiegania rakowi piersi ma długą historię spełnienia i frustracji. Na przykład, jest obecnie dobrze ustalone, że środek antyestrogenowy tamoksyfen może zapobiegać rakowi piersi u kobiet z silną historią choroby w rodzinie. Jednak obawa o skutki uboczne leku i to, co rozumie się jako jego ograniczoną zdolność do zapobiegania negatywnej chorobie estrogenu, znacznie ograniczyła jego akceptację przez ogół społeczeństwa dla chemoprewencji. Alternatywne podejścia, w których stosuje się środki antyestrogenowe o potencjalnie mniejszej liczbie skutków ubocznych i inhibitorach aromatazy (które zapobiegają syntezie estrogenów) są obecnie w toku. Jest jednak prawdopodobne, że pole zapobiegania rakowi piersi jest bliższe jego początkowi niż jego zakończeniu, ponieważ wskaźniki zachorowalności na tę chorobę są wciąż alarmująco wysokie. Molekularna podstawa raka piersi stanowi okno, przez które można zobaczyć pewne przyszłe strategie w zakresie profilaktyki raka piersi. Podział dwóch ludzkich komórek raka piersi. Za zgodą Davida Beckera / Wellcome Photo Library.

Ta bogato ilustrowana książka ma wyjątkową ostrość i oryginalną perspektywę. Autorzy zdecydowanie podkreślają własną wiedzę w zakresie rozwoju piersi, kontroli endokrynologicznej i histopatologii raka piersi. Z tej platformy wprowadzają inne ważne tematy, które są podstawą zrozumienia choroby: epidemiologia, modele zwierzęce, modele komórkowe i powszechne zmiany genetyczne. Dzięki tej podstawie ostatnie dwa rozdziały stanowią ważną wiadomość o nowych granicach w zapobieganiu rakowi piersi.
Książka nie podkreśla aktualnych skutecznych wysiłków z mastektomią, ooforektomią, tamoksyfenem i aromatazy w profilaktyce i leczeniu raka piersi. Zamiast tego koncentruje się na pojawiających się nowych strategiach, w tym próbach blokowania mutagenezy środowiskowej, zapobieganiu epigenetycznym zmianom nabłonka gruczołu sutkowego, zakłócaniu przekazywania sygnałów przez czynniki rakotwórcze i polepszaniu różnicowania gruczołów. W procesie tym dokonano przeglądu interesujących wyników dotyczących związków siarki organicznej (np. S-allilocysteiny, która występuje w czosnku i warzywach kapustnych, takich jak brukselka), indol-3-karbinol (również obecny w warzywach kapustowatych), fitoaleksyna (np. mosiądzna, także z warzyw kapustnych), triterpenoidy (np. kwas ursolowy, który występuje w niektórych tradycyjnych ziołach leczniczych), karotenoidy (np. beta-karoten, który pojawia się w zielonych i żółtych warzywach), witamina E, selen, herbata i polifenolowe utleniacze oraz flawonoidy. Omówiono również strategie ograniczania zawartości tłuszczu spożywczego i kalorii oraz zastosowania genesteiny, melatoniny i eikozanoidów. Szeroka podsumowanie literatury naukowej na temat tego obszaru badań zdecydowanie wzbogaca książkę.
W ostatnim rozdziale przedstawiono ogólny plan zapobiegania rakowi piersi poprzez indukcję różnicowania gruczołów. Ochronny wpływ ciąży na raka piersi u młodych kobiet skłonił autorów do zbadania ochronnego działania ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej, a rozdział ten zawiera bogate kompendium literatury na ten temat w systemach eksperymentalnych. Takie podejście może być obiecujące w zapobieganiu rakowi piersi.
Robert B. Dickson, Ph.D.
Georgetown University, Washington, DC 20007
[email protected] edu
[patrz też: końcowa część jelita grubego, fosfeny, powiększone węzły chłonne pod pachami ]
[hasła pokrewne: kalafior wartości odżywcze, kalarepa kalorie, olx myślenice ]