Medycyna, nauka i Merck

Pisanie własnego życia jest ryzykownym przedsięwzięciem pamięci, inwencji i pożądania. Z intelektualną głębią i formalnym rygorem Roy Vagelos i historyk Louis Galambos napisali poważny i żywieniowy raport o życiu Vagelosa w medycynie, nauce i świecie korporacji. Vagelos został dyrektorem naczelnym Merck jako autorytatywna karierą kardiologa i biochemika, jako naukowiec National Institutes of Health w dziale badań nad biosyntezą i kontrolą cholesterolu, jako przewodniczący Wydziału Chemii Biologicznej w Waszyngtonie Uniwersytet i jako naukowiec w Merck. Jego życie naukowe jest ożywione zestawem trwałych pytań o lipidy i choroby serca. Rozpoczynając badania nad enzymami, genetyką molekularną, badaniami na ludziach i marketingiem statyn, jego kariera przyczyniła się do wprowadzenia naszych obecnych uprawnień w dziedzinie kardiologii prewencyjnej. Jego życie wewnętrzne zostało poinformowane o szeregu trwałych wartości, które wywodzą się z doświadczenia greckiego imigranta podczas Wielkiego Kryzysu. Robiąc lody i pracując na kontuarze z kanapkami w delikatesach ojca w Westfield w New Jersey, Vagelos wniósł w jego kości obowiązek i rodzinną lojalność.
Medycyna, Nauka i Merck osiągają cele autobiografii, czyniąc teraźniejszość przejrzystą z przeszłością, ukazując podmiot – zarówno jako narratora, jak i protagonistę – zastanawiając się nad jego przeszłymi działaniami i nadając im sens w świetle obecnej wiedzy. Książka jest płynnym splotem wielu historii – rodzinnej i kulturowej – złożonej społeczności pomiędzy kolegami i samej nauki, aż do opowieści o molekułach. Czytelnik nie tylko pochłania każdą część narracji, ale także uznaje, że te nici są nieodwołalnie połączone, że bez nich nauka nie istnieje. Nie ma potrzeby uczłowieczyć nauki lub medycyny; przychodzi do czytelnika, ponieważ sama nauka lub medycyna humanizuje się tak długo, jak długo jest się wyposażonym w wyobraźnię, aby uważać na swój cel generatywny. (Pełne imię Vagelosa to Pindaros Roy, żyje do swojego imiennika, klasycznego greckiego poety Pindara).
Jest to także książka moralna. Podobnie jak aktywna pompa na membranie, Vagelos wstrzykuje swój idealizm w korporacyjne otoczenie Merck, wprowadzając wartości odpowiedzialności, altruizmu i oddania, nawet gdy osiąga ostateczny wynik. Decyzja Merck, aby udostępnić ivermectin za darmo w leczeniu ślepoty rzecznej w Afryce subsaharyjskiej, zapowiada wysiłki tej branży, jak się spodziewamy, na uczynienie innych środków farmaceutycznych przystępnymi.
Ta podróż promieniuje optymizmem dla nas wszystkich, którzy zostali zdemoralizowani niepowodzeniem ideałów nauki, medycyny i korporacyjnego świata oraz groźbą porażki naszej wspólnej etycznej wizji. Książka daje także do zrozumienia, że czytelnik przyjmie podobne spojrzenie na swoją podróż, oceniając jej trwałe wartości, mierzy stracone szanse, podziwiając jej fakturę. Medycyna, nauka i Merck koncentrują się na trudnych pytaniach dotyczących społecznych kosztów korporacyjnych struktur zysku, naukowej dumy i głodu władzy politycznej. Bez wątpienia jest to tylko częściowy raport; bez wątpienia inni mogą powiedzieć konkurencyjne wersje tych wydarzeń Niemniej jednak moralna świeżość tego wysiłku stawia przed nami wyzwanie, aby żyć w naszym kosmosie jako poszukiwacze, osoby podejmujące ryzyko, patrząc na złożoność naszego świata i służący na jego potrzeby.
Rita Charon, MD, Ph.D.
Columbia University, New York, NY 10032
[email protected] edu
[więcej w: kruczenie w jelitach, powiększone węzły chłonne pod pachami, białaczka starcza ]
[więcej w: kora debu, kozieradka zastosowanie, krążek międzykręgowy ]