Hawana i śpiączka oraz sympozja śmierci

Miasto Hawana na Kubie powitało kolegów ze wszystkich kontynentów na pierwsze (1992), drugie (1996) i trzecie (2000) międzynarodowe sympozja poświęcone śpiączce i śmierci. Urząd Kontroli Aktywów Zagranicznych Stanów Zjednoczonych podjął decyzję zakazania udziału prawie 100 amerykańskich uczonych na czwartym sympozjum, które odbyło się w dniach 9-12 marca 2004 r.
Od 1992 r. Międzynarodowi uczeni amerykańscy uczestniczyli legalnie w sympozjach odbywających się co cztery lata: 25 uczęszczało w 1992 r., 31 w 1996 r. I 54 w 2000 r. Dwie ważne książki wyłoniły się z tych konferencji.
Kiedy zaprosiliśmy naszych kolegów do udziału w Czwartym Międzynarodowym Sympozjum na temat śpiączki i śmierci, spodziewaliśmy się powitania blisko 100 profesorów ze Stanów Zjednoczonych. W ostatniej chwili wszystkim amerykańskim naukowcom zabroniono uczestniczyć w naszej konferencji i musieliśmy zmienić program podczas weekendu. Niemniej jednak spotkanie zakończyło się sukcesem.2
Oczekujemy, że prędzej niż później nauka ponownie stworzy pomost między naszymi ludźmi, aby przypomnieć nam, że każda motywacja do pogłębienia naszej wiedzy o ludzkiej śmierci (i życiu) jest kwestią ludzkiej godności 2. witajcie naszych amerykańskich kolegów i przyjaciół.
Calixto Machado, MD, Ph.D.
Instytut Neurologii i Neurochirurgii, Hawana 10400, Kuba
[email protected] sld.cu
2 Referencje1. Machado C, wyd. Śmierć mózgu: postępowanie z II Międzynarodowego Sympozjum Śmierci Bomby. Amsterdam: Elsevier Science BV, 1995.
Google Scholar
2. Machado C, Shewmon DA, wyd. Śmierć mózgu i zaburzenia świadomości. New York: Kluwer Academic / Plenum Publishers, 2004.
Google Scholar
Powołanie się na artykuł (1)
[więcej w: kruczenie jelit, nadżerkowe zapalenie przełyku, profilaktyka przeciwzakrzepowa w ortopedii ]
[przypisy: kora debu, kozieradka zastosowanie, krążek międzykręgowy ]